ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ В ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ІНФОРМУЄ

На ланах області триває період застосування хімічних засобів захисту рослин. Почастішали випадки звернення громадян з приводу отруєння бджіл. В зв’язку з цим вкотре звертаємо Вашу увагу на те, що відповідно чинного законодавства сільськогосподарські виробники, незалежно від форми власності, завчасно, але не менше як за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки зобов’язані сповістити населення та власників суміжних угідь про місця, строки та способи застосування пестицидів. Також у період проведення робіт в радіусі 200 м від меж ділянок що обробляються повинні бути встановлені попереджувальні надписи. Обприскування допускається при швидкості вітру до 3-4 м за секунду а зона санітарного розриву від населених пунктів при штанговому обприскуванні має бути не менше 300 м.

Належним сповіщенням у таких випадках може бути публікація, оголошення в місцевій пресі з дублюючим повідомленням на офіційних сайтах районних державних адміністрацій та об’єднаних територіальних громад, сільських рад. В повідомленні доречно вказати термін обробки, сільгоспкультуру, місце і площу угіддя, що планується обприскувати, назву пестицидів, спосіб їх внесення тощо.

Після отримання повідомлення бджолярам рекомендується вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Крім того, для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє природне середовище сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства та інші сільгоспвиробники зобов’язані суворо дотримуватись таких основних правил безпеки при роботі пестицидами та агрохімікатами:
- асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні» та «Доповненню до «Переліку...», а також інструкціям з безпечного застосування пестицидів;
- фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 (десяти) кілометрів від оброблюваних площ;
- у період проведення робіт у радіусі 200м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи;
- оскільки виконавці робіт з пестицидами і агрохімікатами часто повідомляють населення про місце і час обробок через органи місцевого самоврядування, то власники пасік повинні зареєструватись в місцевій Раді, на території якої пасіки розміщені;
- роботи з пестицидами, враховуючи вилив та безпечність для бджіл, слід проводити у вечірні (з 18 по 22) та ранкові (до 8-10) години, при мінімальних висхідних повітряних потоках шляхом обприскування наземною апаратурою, при цьому пасіки необхідно вивезти не менш ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати їх на термін до п’яти діб в залежності від внесеного препарату;
- враховуючи токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації-до цвітіння. Обробки інсектицидами в садах, на посівах ріпаку, соняшнику та інших медоносних культур в період цвітіння не проводити.

Просимо довести дану інформацію до керівників господарств та власників пасік.
                                                                                                            В.о. начальника                     О. Садов’юк